Jak wybrać odpowiednią lampę biurową?

blog_2

lampy do biuraJeżeli urządzamy dla siebie własne, domowe biuro, to koniecznie musimy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważną kwestią jest w takim miejscu odpowiednie oświetlenie. Dobrze dobrane i zdrowe dla naszych oczu oświetlenie jest przede wszystkim niezbędne do wydajnej pracy; ponadto w dłuższej perspektywie nie będzie to szkodliwe dla naszego wzroku.

Warto w takim razie poświęcić jak najwięcej czasu na wybór lamp do swojego biura, zarówno tych głównych jak i tych do postawienia na biurku. Nie możemy przy tym zapominać również o atrakcyjnym wyglądzie, bowiem wybrane przez nas oświetlenie powinno pasować do wybranego przez nas stylu w aranżacji takiego pomieszczenia – również i to jest niezbędne, jeśli chcemy stworzyć dla siebie dogodne warunki do pracy.

lampka stołowaJeśli chodzi o oświetlenie domowego biura, to podstawowym elementem wyposażenia są tutaj lampki stołowe. Ich wygląd oraz rodzaj światła jakie emitują są oczywiście istotną kwestią, ale niemniej ważne jest to, gdzie dokładnie ustawimy je na blacie. Najlepszą propozycją będą tutaj te modele, które posiadają długie, łamane ramiona. Dzięki temu w dowolnym momencie będziemy mogli tutaj regulować ich długość oraz kąt padania światła, aby dostosować to do własnych preferencji. Jeżeli pracujemy w ciągu dnia, to najlepiej jest w maksymalnym stopniu wykorzystywać światło dzienne. Naturalne promienie słoneczne nie są tak szkodliwe dla oczu jak sztuczne oświetlenie, a ponadto dostarczają nam one znacznie większej energii do działania.

W wielu biurach spotykane jest oświetlenie sufitowe składające się z 8 świetlówek liniowych, choć w przypadku domowego biura rozwiązanie to będzie dość trudne do wdrożenia – wyjątkiem są pomieszczenia aranżowane w surowym, industrialnym stylu. Jeżeli w naszym domowym biurze mamy ograniczony dostęp do światła słonecznego, to warto zdecydować się na lampy dające światło o nieco chłodniejszych barwach, które będzie podobne pod tym względem do naturalnych promieni słonecznych. Dłuższa praca przy zbyt jaskrawym świetle będzie bardzo męcząca dla naszych oczu.

lampka na biurkoJeśli chodzi o samo umiejscowienie naszej lampy, to z reguły osoby praworęczne powinny ją umieszczać po lewej stronie, zaś leworęczne – odwrotnie. Źródło światła nie powinno znajdować się zbyt blisko monitora ani blatu naszego biurka, bowiem będzie to bardzo męczące dla wzroku. Inną bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniej żarówki.

Obecnie zdecydowanie największą popularnością cieszą się przede wszystkim lampy LED, które są energooszczędne i bardzo nowoczesne – w sklepach znajdują się żarówki wykonywane w niezwykle fantazyjnych kształtach. Trzeba jednak podchodzić do nich ostrożnie, bowiem emitowane przez nie światło może być dość męczące dla naszych oczu.