Jak prawidłowo oświetlić biuro?

blog_2

oświetlenie biuraWiększość osób pracujących w biurze spędza w tym miejscu minimum 8 godzin każdego dnia, przez co kwestie takie jak jego umeblowanie czy oświetlenie powinny być dla nas niesamowicie wręcz istotne. Dzięki urządzeniu swojego biura we właściwy sposób możemy znacznie podnieść efektywność wykonywanej w nim pracy i poprawić własne samopoczucie.

Najlepszym źródłem światła są rzecz jasna naturalne promienie słoneczne, bowiem to właśnie one są najkorzystniejsze dla ludzkiego wzroku oraz samopoczucia czy energii do działania. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków nasze biura są oświetlane sztucznym światłem, które jedynie w niewielkim stopniu może być wspomagane przez naturalne oświetlenie.

oświetlenie do biuraIstnieje kilka podstawowych typów oświetlenia; praktycznie każdy z nich jest jednakowo ważny w rzeczywiście dobrym biurze. Pierwszym z nich jest oświetlenie główne, którego zadaniem jest oświetlanie całego pomieszczenia. W tym zadaniu zdecydowanie najlepiej sprawdzają się świetlówki umieszczone w specjalnych oprawach rastrowych. Kolejną ważną rzeczą jest oświetlenie miejscowe, które może być po prostu niewielką, ruchomą lampką. Najlepiej będzie jeśli wybierzemy model wyposażony w długie ramię, zaś samą lampkę będziemy mogli umieścić w dowolnym miejscu tak, aby światło padało pod odpowiednim kątem. Nie może ono odbijać się od ekranu monitora ani też razić nas w oczy, bowiem już po krótkim czasie zacznie to znacznie męczyć nasz wzrok. Osoby leworęczne powinny ustawiać taką lampkę po swojej prawej stronie, zaś praworęczne – po lewej.

W roli takiego oświetlenia dodatkowego idealnie sprawdzają się niewielkie lampki halogenowe. W biurach korzystamy z takich źródeł światła nawet przez kilkanaście godzin dziennie, przez co najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie tutaj energooszczędnych lamp. Warto decydować się również na lampy dające chłodne światło, bowiem jest ono zdecydowanie najkorzystniejsze zarówno dla naszego zdrowia, jak i ogólnego samopoczucia. Właściwie w każdym biurze znajdziemy mnóstwo elementów oraz punktów które zasługują na osobne oświetlenie. Warto w takim razie korzystać z lamp dodatkowych aby oświetlić rzeczy takie jak wnęki czy poszczególne półki; dzięki temu korzystanie z tego pomieszczenia stanie się dla nas o wiele wygodniejsze.